Що робити якщо схопила судома
Судоми ніг – це часта скарга, яку чують лікарі від пацієнтів, причому таке явище турбує осіб абсолютно різних категорій – молодих і літніх людей, чоловіків і жінок, вагітних і дітей. Найчастіше судоми трапляються під час сну, змушуючи людину прокинутися і відчути вельми неприємні відчуття.
Про те, що таке судоми ніг, чому вони виникають і як з ними боротися – ми розповімо у цій статті.
Cудоми ніг – це різке, раптове скорочення або розтягнення м’язів, яке триває від декількох секунд до декількох хвилин.
Причин виникнення цього стану насправді безліч – від банального неповноцінного харчування до серйозних захворювань, що загрожують життю.
Розглянемо найпоширеніші причини судом в ногах:
- Зневоднення (особливо часто це трапляється влітку, коли є спека).
- Брак кальцію, магнію, натрію або калію.
- Вагітність збільшує ризик того, що у жінок зводитиме ноги. Особливо це стосується другого і третього триместрів. Причина: під час вагітності збільшується можливість дефіциту магнію і калію в організмі.
- Надмірна експлуатація свого тіла. Незалежно від того, чи п’єте ви достатньо води, судоми можуть схопити вас під час перевантаження організму.
- Тривалі, надмірні фізичні навантаження на ноги – біг, ходьба, плавання, футбол та інші.
- Варикозне розширення вен, тромбофлебіт.
- Хронічні порушення кровообігу в судинах нижніх кінцівок (облітеруючий атеросклероз та інші захворювання).
- Хвороби серцево-судинної системи, що супроводжуються явищами серцевої недостатності і, як наслідок, порушенням кровотоку в найбільш віддалених від серця частинах тіла, зокрема, в стопах і гомілках.
- Також мимовільне або навіть надмірне скорочення м’язів може виникнути через травму, одноманітні повторювані рухи.
Якщо у вас виникла раптова, короткочасна судома в нозі при повному здоров’ї, рекомендовано наступити на ногу і спробувати походити по холодній поверхні, якщо це не достатньо ефективно, можна додатково спробувати інтенсивно помасажувати спазмовану ділянку. Також, рекомендується сісти з витягнутими ногами і потягнути на себе носок ноги у якій виникла судома.
Якщо судоми є частим явищем у вашому житті, слід звернутися до лікаря, який може розробити індивідуально для Вас програму тренувань, котра допоможе знизити ризик повторного виникнення судом.
Як вберегти себе від судом?
Щоб вберегтися від судом, необхідно перш за все правильно обирати взуття. Щоб ноги менше втомлювалися, не носіть занадто часто високі підбори.
Також ділимося з вами такими рекомендаціями:
- не перевантажуйте ноги, робіть розминки. Якщо довго сидите чи стоїте – пройдіться, підніміться/опустіться сходами.
- перед сном робіть контрастні ванночки або душ. А покращать кровообіг відвари з м’яти, хвощу тощо.
- відмовтеся від куріння та перегляньте свій раціон харчування (виключіть нездорову та шкідливу їжу, натомість збагатіть себе вітамінами і іншими корисними речовинами);
- не допускайте зневоднення організму – протягом дня випивайте 2-3 л рідини (це може бути звичайна питна вода, домашні компоти, морси, свіжовичавлені соки або чай);
- не будуть зайвими регулярні, але помірні заняття спортом. Перед сном будуть дуже корисні вправи на розтягування – пілатес і йога;
- відмінною профілактикою проти судом, втому числі проти нічних, стануть теплий душ або не дуже тривала ванна з аромамаслами: іланг-ілангу, м'яти, а також лаванди, троянди тощо.
- не завадить і щоденний масаж ніг.
Будьте здорові!
консультант Аліна